| Správy (archív) | Sprievodca/návod | Liga | Linky | O klane 47 (en) | ...späť na Virgovu stránku
gradient

UT2004 na Linuxe

permalink

14. 8. 2005, Virgo47

Sorry, ale dnes nebudú Noob Tricks. :-) Miesto toho sa pozrieme na to, ako sa znášajú UT2004 a operačný systém Linux.

Unreal Tournament má na Linuxe dlhoročnú tradíciu – rozhodne najmä vďaka firme Loki Software (stránka s UT). Loki sa zaoberalo portovaním aj rôznych iných hier, ktorých zoznam si na stránke môžete nájsť. V januári 2002 ale firma skončila svoje fungovanie – trh s Linuxom bol asi stále príliš malý na to, aby sa im úsilie vrátilo. Každopádne je Loki pionierom na linuxovom poli poriadnych komerčných hier. Neviem, či Epic využil túto skúsenosť, každopádne UT2003 bol aj na Linux a fungoval. :-) Linuxáci vedia, aké problémy sú občas s rozbehaním softvéru, keď nemáte práve tú distribúciu, ktorú požaduje dodávateľ (niekedy to považujem za chybu dodávateľa a niekedy (častejšie) za filozofický problém Linuxu). Podstatné je, že podpora Linuxu tu je – a ani na krabici s UT2004 nechýba malý tučniačik. :-)))

Na mojom počítači (nič extra, všetko rozbehané, nVidia drivery) bola inštalácia až prekvapivo bezproblémová. Po aplikovaní 3355 patchu prestal UT2004 aj padať a ja som sa stal šťastným Linuxákom-Unrealistom. Objavoval som stránky, ktoré sa venovali UT na Linuxe (UT2004 Linux Tweaking Guide alebo loki installers pre UT2004), ale inak som využíval, že väčšina dodávaného materiálu je nezávislá na tom, kde UT2004 beží (mapy, textúry, dokonca celé total conversions bežia v pohode).

Nie každý príbeh na Linuxe je ale taký ružový ako ten môj (som rád, že práve ten môj je :-)). Rytier47 má problém so zvukom – ak chce viac programov využívať zvukové zariadenie, niečo sa pokašle. Ak napríklad spustí Teamspeak a potom UT2004, má UT bez zvuku – čo je nehrateľné. Nejde mu ani vsatavaný voice chat (mne ide, ale jednoznačne preferujem Teamspeak). Ranger mal problém s linuxovým zvukom ešte horší, takže UT2004 išlo nakoniec na Windows. Proste – mal som šťastie. :-))) Aj keď napokon sa ani mne nevyhli problémy. Kedysi som mohol prepínať medzi UT2004 v okne a fullscreenom bez problémov – dnes mám nárok len na jedno prepnutie, potom mi hra odumrie a môžem ju znovu štartovať. Stalo sa to po nejakom update Linuxu či driverov – každopádne je to trápny problém. Čiastočne možno ide o chybu programátorov UT2004; smiešne ale je, že to išlo a už to nejde – to je pre Linux často príznačné.

Pár dní dozadu som si kúpil trošku progamerskejšiu myšku, veľkú podložku a nové sluchátka. Dve tretiny HW som rozbehal na Linuxe bez problémov (sluchátka a podložku :-)), ale čo za skúsenosť mi pripravil Razer, to som nečakal. Všetky moje problémy súviseli s linuxovým jadrom. Dlho som bol spokojný s 2.6.9 a ani by som ho nemenil (od istej doby nemením, keď nemusím), keby sa na ňom neobjavoval kswapd problém (memory management žral priveľa procesorového času, hoci pamäte bolo dosť). Keď sa kswapd rozbehol počas hrania UT2004, tak ma mohli poraziť aj spolubývajúci a to bolo neprípustné. :-) Upgradol som na 2.6.11.11, aj keď mi na ňom nefungovali niektoré detaily. UT išlo, to bolo hlavné.

Pred Razerom som mal nejaký lacný optický Logitech s USB cez redukciu na PS/2. Bolo dobre, išlo všetko aj s kolieskom (je to trápne explicitne hovoriť, ale však uvidíte ďalej). Razer cez PS/2 nešiel (potrebuje viac šťavy), a ani som to tak nechcel. Cez USB mi ale nefungovalo koliesko (len stláčanie), fungovali iba tri tlačidlá. Nepomáhala žiadna konfigurácia, stláčanie tlačidiel sa neprejavovalo ani pri čítaní zariadenia myši, proste tie tlačidlá boli pre programy úplne mŕtve. Frajerke ale fungovalo všetko cez USB! A vtedy mi to došlo, prebootoval som do jadra 2.6.9 a – zrazu ide koliesko, aj bočné tlačidlá!

Long story short: po chvíli zúfalého kompilovania nových jadier bez akéhokoľvek úspechu ma napadla revolučná myšlienka – nájsť patch na jediný problém, ktorý ma na 2.6.9 trápi (kswapd, memory management). Patch som našiel, spočíval v úprave DVOCH riadkov a od tej doby som šťastný ako blcha. A zase môžem hrať UT! :-))) Ale ako vidíte, Linux je miestami naozaj stále len pre dobrodruhov. :-)

Na obrázku som v plnej paráde: mikrofón, Teamspeak, nové sluchátka, Fatality pad, Razer a moja obľúbená mapa Corrugation. GL&HF – či už na Linuxe alebo na Windowse. :-)))


Be RED or BLUE – 47'll kill you!