| Správy (archív) | Sprievodca/návod | Liga | Linky | O klane 47 (en) | ...späť na Virgovu stránku
gradient

UT2004 komunita na Slovensku

permalink

14. 9. 2005, Virgo47

Je to už nejaká chvíľa, čo som si povedal, že napíšem článoček na tému "Slovenská komunita hráčov UT2004". Keď som býval na internáte a hrával len tak zo srandy UT99, myslel som si, že hráčov UTxxxx musí byť dosť – aspoň okolo mňa ich dosť bolo (aj keď na nižšej úrovni). Ako sa ale teraz pozerám okolo seba, tak u nás UT2004 nemá bohvieaké zázemie. Hneď mi napadá otázka, prečo tomu tak je? Prečo je u nás tak málo hráčov UT2004 a napríklad vedľa v Česku ich je toľko? A na slušnej úrovni dokonca...

Keď som sa ako tak zapojil do internetovej komunity hráčov UT2004 a začal som sledovať, čo sa okolo deje, zistil som, že na slabú úroveň slovenského gamingu sa sťažujú aj hráči iných hier. Ale UT2004 je naozaj na pokraji záujmu. Nie je to isto len otázka kvality – UT2004 JE kvalitná hra. Navyše pri Unreal tituloch si môžete byť istý, že to, čo vám poskytuje internetová komunita (mapy, mody, informácie) je často na slušnej úrovni a to všetko v dostatočnom množstve. Tu problém nie je. U nás je proste gaming vyvinutý oveľa menej. Zrejme to súvisí aj s dostupnosťou internetu, ktorá až donedávna bola dosť slabá (najmä ak hovoríme o vysokorýchlostnom pripojení s nízkou latenciou). Dúfajme, že toto všetko je už za nami a že aj vďaka akcii ST sa UT2004 dostane medzi slovenských hráčov.

Ja som sa chvíľu hrával na puboch Onslaught a už ani neviem, ako som narazil na Games ST Online (nie že by ma bavilo robiť práve ST reklamu :-)). A práve tam sú dva UT2004 servery, ktoré sú pre mňa široko ďaleko ešte aj doteraz najdostupnejšie. Len tak si tam blbneme tuším s Maslenkou, keď tam nabehne nejaký Sick a navrhne mi duel. No čo som mal robiť – risknúť to treba, nech viem, čo musím dobiehať. V ten deň som si vravel: "Kua, takto si predstavujem aimbota!" :-)))

Od tej doby viem, kam v UT rádovo patrím. No a na toto je dobrá komunita. :-))) Za tri mesiace od prvého pripojenia sa na ST servery som sa naučil viac, ako za prvé tri mesiace, čo som hral UT2004 na puboch (a to je čo povedať, nakoľko typická krivka učenia by mala spomaľovať, všakže :-)). Práve Sick je človek, ktorý sa snaží do komunity zatiahnúť čo najviac nových hráčov – lebo tých je málo a bez nich to proste nejde. Výborne z tohto pohľadu vyznela prvá akcia #ut2004.sk Newbie Cup #1. Síce sa napokon neúčastnili všetci prihlásení, ale hlavné je, že sa začli objavovať na IRC a začli s nami hrávať.

Ak chcete kontaktovať hráčov v reálnom čase, jednoznačne odporúčam ísť na IRC. Pripojte sa k sieti irc.quakenet.org a tam na kanál #ut2004.sk. Ak neviete, ako na to, prečítajte si správičku o mIRC, ako ho pre vás pripravil Sick.

Poďme sa teraz spolu pozrieť, ktoré stránky sa na Slovensku venujú UT2004 (to bude asi dosť rýchle :-)). Kedysi dávno existovala stránka www.counter-strike.sk, ktorej komunita sa ale akosi nedohodla a tak vznikli dva portály venujúce sa gamingu a progamingu. Pôvodná doména vás ešte aj dnes pošle na e-sports.sk, druhou stránkou je UnitedGaming.sk. Obe sa venujú progamingu pre široké spektrum hier a medzi nimi je aj UT2004. Tretím portálom je iniciatíva nášho obľúbeného telekomunikačného operátora – ide o stránku games.stonline.sk. Možno práve tu momentálne UT žije najviac. :-) Samozrejme nesmiem zabudnúť na našu super 47 stránku. :-)))

Ak vás zaujímajú turnaje konané v našej ľúbeznej krajinke, asi je vám jasné, že toho veľa nie je. Rádovo každý mesiac sa hrával turnaj na Games STOnline (zrejme ale také tempo nebude udržateľné – aj s ohľadom na počet víkendov a hier :-)). Tam sú napokon k dispozícii dva rozumne nakonfigurované UT2004 servre s dobrými odozvami: Zuzana (213.81.152.206:7777) a Kristína (213.81.152.206:7877). Keď sme pri serveroch, jeden je oficiálne aj na e-sports, ale kým sa tam nespamätajú s konfiguráciou, ani ho nebudem uvádzať. Na e-sports bežia aj Chello ligy – ale práve pre UT2004 nie (neoplatila by sa).

Kým na ST turnaji máte možnosť vyhrať nejakú cenu (hoci si ich rozoberú českí hráči, takže sa netešte), na turnaji pre nováčikov s názvom #ut2004.sk Newbie Cup nič nevyhráte. Ide teda o typický for fun turnaj, z ktorého navyše vylučujeme príliš dobrých hráčov, aby si nováčikovia zahrali aj iné hry ako tie, ktoré končia pri skóre 41:-2. :-))) Zatiaľ sme usporiadali jeden taký turnaj, ale ďalší je už na spadnutie. Občas sa na Slovači uskutoční nejaká tá kvalifikácia na nadnárodné súťaže, ale to je asi tak všetko.

Dúfajme, že zvyšujúce sa rozšírenie UT2004 a povedomie o tejto hre spôsobí, že hráčov pribudne a bude tu živšie. Potom sa dá uvažovať aj o vážnejších ligách. Zatiaľ nám neostáva nič iné, než hrať for fun a sem tam skúsiť nejaký turnajík. Určite ale nehrajte off-line – nikdy vám to nedá toľko, ako keď vás vyklepe živý hráč. :-))) Dobrí hráči sa inak predsa len dajú nájsť aj u nás. Istou slovenskou legendou už je dnes senTi, ktorý ale už nehráva. Niečo podobné sa dá povedať o hráčovi sova, ktorý sa venuje x hrám a UT2004 hrá už len občas (ale zato dobre). Aktívne hráva Sick, ktorý je súčasne hlavným ťahúňom UT2004 komunity u nás. Zo slovenských klanov viem o existencii jediného – faB – aj tam ale v UT2004 sekcii hrajú najmä českí hráči. Je to u nás proste bieda. :-)

Takže asi takto sa má UT2004 pod Tatrami. GL&HF!


Be RED or BLUE – 47'll kill you!