| Správy (archív) | Sprievodca/návod | Liga | Linky | O klane 47 (en) | ...späť na Virgovu stránku
gradient

Noob Tricks 8 – DM-Rankin

permalink

2. 10. 2005, Virgo47

Ôsme pokračovanie Noob Tricks sa bude niesť v znamení menej použiteľných trikov, ktoré ale môžu zlepšiť váš skill, keď ich ako tak zvládnete. :-))) Opäť sa pozrieme na notoricky známy DM-Rankin.

Začneme drobným artistickým číslom. :-) Myslím, že z obrázku je úplne jasné, o čo tu ide. Sranda je samozrejme v tom, že keď sa odrážate od steny, ste už dávno pod úrovňou plošiny, na ktorú sa znovu vrátite. Nejde vlastne o nič výnimočne zvláštneho, po prekonaní prvého dojmu, že je to nemožné (unreal :-)), zistíte, že ide o jednoduchý trik.
Potom nastupuje tréningový aspekt tohto triku. Najjednoduchší spôsob, ako ho vykonať, je stáť čelom ku stene, od ktorej sa odrazíte, a teda robiť WDJ dozadu. Nie je to ale zďaleka jediný spôsob. Ak si chcete potrénovať závratný pocit, pri ktorom neviete, čo je za vami a kedy narazíte chrbtom na stenu, skúste to celé naopak. :-) Nie je to ale príliš praktické. Môj najobľúbenejší variant spočíva v tom, že sa rozbehnem šikmo k hrane, skočím (stále šikmo) a pri dotyku so stenou sa prudko otočím a WDJumpujem dopredu. Môžete si zvoliť aj iný smer – podstatné je to, že svoj kontakt so stenou kontrolujete aspoň čiastočne aj opticky a súčasne pri tom natrénujete WDJ od steny s rýchlou zmenou smeru tesne pred odskočením.

Ďalej sa budeme venovať už len jumpom za pomoci zbraní – typicky shield gunu. Obrázok opäť hovorí za všetko: rozbehnete sa, pred hranou sa pozriete dolu, ťuknete po shielde (primár) a v momente, kedy ho púšťate, aj zároveň skočíte. Chce to trošku cviku, aby ste si našli najefektívnejšie časovanie. Na obrázku je naznačený 2J, ale dá sa to vyskočiť aj s jednoduchým shield jumpom bez post jumpu. Samozrejme hovorím o najkratšom shield výboji (ťuknutí, žiadne pár sekundové nabíjanie štítu :-)).
Presne ten istý skok sa dá vykonať aj goo-jumpom za pomoci bio-gunu. Naprskáte päť gooličiek na seba (viac už by sa vám rozprsklo), prehodíte rýchlo na štít a tentoraz použijete jeho obrannú funkciu (sekundár). Zapnete štít a pri prechode cez goo kôpku ho namierite dole a skočíte. Načasujte to tak, aby skok bol synchronizovaný s výbuchom biomasy. :-))) Účinok je lepší ako pri shieldjumpe a aj to menej zraňuje. Pri vážnej hre je preferovaný shield pre jeho rýchlejšie použitie.

Jeden shieldjump pri a100 sme už preberali (v NT5). Dnes to skúsime z toho istého miesta trochu inak. V poslednom čase je u mňa v móde shieldjump s minimálnym chargom (za 20 zdravia). Je asi jasné prečo – najmenej berie a hlavne je rýchly. Keď ho ovládate, tak už patrí takmer medzi reflexy. :-) Neviem, či pri superideálnom časovaní je možné vyskočiť naznačenou dierou hore (podľa mňa pri použití 2J aj áno), ale pomôžeme si trochu WD/WDJ. Miesto odrazu je to isté ako pri poslednom triku na tomto mieste (nájdite si svoju kachličku :-)).
Máte dve možnosti: 2J s WD alebo J s WDJ. Prvý variant by mal byť vyšší. Pri samotnom skoku odporúčam vynechávať akýkoľvek pohyb, vo vzduchu sa môžete tlačiť trochu na tú stenu, od ktorej chcete odskakovať.

Na samotný záver nám ostala malá skrýš – dokonca tak malá, že sa pri skoku do nej musíte skrčiť, aby ste sa tam vôbec dostali. Pre začiatok odporúčam shieldjump (hoci aj viac nabitý) z miesta, neskôr to zvládnete aj s krátkym SJ alebo s goo jumpom – aj z behu. Po vyskočení hneď stlačte crouch kláves, musíte byť skrčení už pred doskočením na rímsu, inak sa tam nevojdete a spadnete dole.
Mne tento trik ukázal Sick, ktorý sa tak omylom dostal aj na dnešný posledný screenshot. :-)

seriál Noob Tricks


Be RED or BLUE – 47'll kill you!