| Správy (archív) | Sprievodca/návod | Liga | Linky | O klane 47 (en) | ...späť na Virgovu stránku
gradient

Čo priniesol rok 2005?

permalink

1. 1. 2006, Virgo47

Až tento rok som začal hrať UT2004 – ale dosť skoro som začal aj sledovať, čo sa okolo neho deje. V tomto článku sa povenujeme tomu, čo sa v Unreal svete počas tohto roku stalo – a to ako vo svete, tak aj u nás. Neobídem pritom ani náš malý 47 svet, nakoľko tomu venujem väčšinu času.

Unreal Tournament 2004 vo svete

Kým rok 2006 bude na oficiálne podujatia zrejme dosť slabý (UT2007 ešte nebude v plnej sile a UT2004 už nemá ten ťah), rok 2005 bol celkom zaujímavý. Veľmi slušne bola dotovaná akcia Electronic Sports World Championship 2005 v Paríži, kde výrazne zabodoval vtedy veľmi silný francúzsky multiklan Against All Authorities. Vo finále sa stretli jeho členovia winz a Falcon, pričom prvý menovaný si aj odniesol prvú cenu, čo nebolo málo bubákov. :-) Na treťom mieste potom skončil favorizovaný lauke, ktorý v malom finále porazil hráča DevilMC.

Keď pominieme rôzne ligy a ich turnaje (niektoré aj dotované), v roku 2005 sa uskutočnila ešte jedna veľká akcia – Global Gaming League – Digital Life 2005 v New Yorku (bolo to relatívne nedávno, v októbri). Tu sa stretla európska špička reprezentovaná štyrimi hráčmi s americkými borcami. Duelový UT2004 turnaj vyhral lauke, keď vo finále porazil (podobne ako na ESWC :-)) hráča DevilMC. Tretie miesto obsadil CombatCarl, štvrté astz! a piate (posledné dotované miesto) kiLLu. Európski hráči tak ukázali svoju prevahu v tejto hre.

Čo priniesol Epic a komunita?

Epic nás síce počas celého roka neprekvapoval – ale nakoniec trochu zabodoval. Oproti roku 2004 to ale nebolo žiadne terno. Rok 2004 priniesol CBP packy a ECE (Editors Choice Edition bonus pack), kde sme dostali pekné veci najmä pre ONS – tri nové približovadlá (Cikádu, SPMA a Paladina) a pár slušivých ONS máp. Rok 2005 priniesol patch 3355 a s ním sme potom aj väčšinu roka museli prežiť. Až teraz koncom roka sa situácia zmenila. V tesnom závese prišiel patch 3369 a Mega Pack, ktorý obsahoval celý starý dobrý ECE pack, nový patch a 9 nových máp (alebo staronových). Bohvie, prečo päť z nich je assault a žiadna z nich nie je poriadna pro mapa – ale tak zase nemusí byť všetko dokonalé. Je milé, že sa o nás Epic ešte stále stará, hoci okrem tých máp vlastne Mega Pack nepriniesol nič prevratné. (Napokon – väčšina úsilia sa isto venuje UT2007.)

Oveľa viac toho prišlo zo strany komunity. Okrem pokračovaní packov z predchádzajúceho roku (napr. Flag Pack 2 alebo MsMov UT Classics2k4 2) sa objavila aj iniciatíva viacerých naozaj kvalitných mapperov – Ultimate Community Map Pack (stránka projektu). UCMP mappackov sme sa dočkali tohto roku hneď dvoch – prvý nás potešil v marci, druhý v novembri. Ich kvalita bola veľmi slušná (čo zabezpečovali aj mená ako Soma, Slainchild, Sjosz a samozrejme mnohí ďalší). Mňa osobne napokon v decembri potešil Slainchildov malý Fixed Editions Mappack, ktorý okrem jeho dvoch máp (Backspace a Solitude) obsahoval aj vyladené verzie troch najčastejšie hraných duelových máp (Rankin, Ironic, Roughinery).

Mappacky samozrejme nie sú všetko – svetlo sveta uzrelo kvantum máp, z ktorých mnohé sú vysoko kvalitné. Spomeniem len dva kúsky: za CTF je to môj favorit CTF-Hydro64 (Spoondog) a za DM mapy DM-Fractionary-X2 (Soma). Duelové mapy slušne pokryl Slainchildov FE pack, takže z nich netreba vyberať nič navyše. :-)

Slovenská komunita

So slovenskou komunitou som prišiel do styku až v máji. Vtedy sa na veľkých hráčov už len spomínalo a ďalší dobrí pomaly prestávali hrať. Ostal Sick, ktorý je ale teraz pre zmenu mimo internet. Vieme, že naša komunita je slabá. Na druhú stranu je pekné sledovať, že aspoň do počtu nám utešene rastie. Nemalou mierou k tomu prispela aj akcia Slovak Telecomu (DSL balíky s UT2004). Škoda, že Games ST Online turnaje sa od polovice roku prestali robiť.

V snahe rozhýbať slovenskú komunitu vymyslel Sick "Newbie Cup". Uskutočnili sa tri turnaje pod touto hlavičkou a ich kvalita bola jednoznačne stúpajúca. Na konci roku sa rozbehli aktivity pod hlavičkou 47 – predovšetkým Fan Liga. Túto viac či menej úspešne dohralo 17 hráčov a mnohí z nich za dva mesiace výrazne vyrástli. Aj mimo ligy sa našlo pár borcov, ktorých kvality vyleteli dosť prudko hore.

To už sa ale dostávame pomaly k našemu malému 47 svetu.

Svet 47

Stránka 47, založená pôvodne ako stránka Fan klanu, je dnes zrejme najlepším informačným zdrojom o Unreal Tournamente 2004 na Slovensku (a po Slovensky). Okrem práce na návodoch sledujeme pravideľne novinky – zo sveta progamingu, ale aj zo sveta mapperov a iných komunitných činností. Je to takmer pol roka, čo sa na stránke objavila prvá správa a doteraz vyšlo nemálo článkov – napríklad 12 častí Noob trickov. :-) Dve farebné čísla 47 zastrešujú Fan ligu (ktorá práve rozbieha svoju druhú sezónu) a za sebou máme aj dve turnajové podujatia: alternatívny Custom Map turnaj a TDM 2on2 turnaj.

Na záver by som rád zhrnul významnejšie články, ktoré v tomto roku vyšli (vynechávam samozrejme seriály Noob trikov a všetky články o mapách, ako aj príspevky do Sprievodcu).

Prvý článok mimo všetky seriály sa venoval UT2004 na Linuxe, ktorý sa zrejme väčšiny z vás ani netýka. :-))) Potom som sa rozhodol predstaviť vám jedného mappera (autora notoricky známeho Rankinu – okrem mnohých ďalších máp) v článku Ľudia okolo UT – Hourences. Nedávno k tejto "minisérii" pribudol článok Ľudia okolo UT – Soma, čo je taktiež mapper, ktorého prácu vidno pomaly v každom fragmovie. Pre tých, čo s UT2004 začínajú (ale nie len pre nich), bol určený článok UT2004 komunita na Slovensku. A keď pominieme tieto štyri články, všetko ostatné boli buď články o mapách, Noob triky alebo krátke správy – s výnimkou piatich článkov k turnajom, ktoré sme spolu so Sickom robili pre začiatočníkov. Postupne to boli #ut2004.sk Newbie Cup #1, #ut2004.sk Newbie Cup #2 a #ut2004.sk Newbie Cup #3. Ďalšie dva turnaje už fičali pod hlavičkou 47, menovite (isto ešte v čerstvej pamäti :-)) 47 1on1 Custom Map fan turnaj a 47 2on2 fan turnaj, ktorého finále sa ešte (v čase písania článku) stále nedohralo. :-)))

Na záver vám želám úspešný nový rok 2006 plný pozitívnych zážitkov ako v reálnom, tak aj v Unreal svete. :-) GL&HF!


Be RED or BLUE – 47'll kill you!