| Správy (archív) | Sprievodca/návod | Liga | Linky | O klane 47 (en) | ...späť na Virgovu stránku
gradient Sprievodca: | úvod | ovládanie | predmety | pohyb | zvuky | zbrane | mierenie | vozidlá | skratky/slovníček | FAQ

Aké predmety je možné zbierať v UT2004?

Okrem rozvrhnutia priestorov je mapa tvorená (a často skazená) tým, aké predmety obsahuje. Na mape je možné nájsť zbrane, vozidlá (podľa typu hry) a ostatné predmety, ktoré sa označujú pojmom "pick-ups". Každý predmet má svoju funkciu a všetky sa vyznačujú tým, že sa po istom čase objavujú na svojom mieste znovu. Na tejto stránke sa budeme venovať hlavne tým veciam, ktoré nepatria medzi zbrane, ani nejde o vozidlá.

Medzi tzv. power-upy sa ráta malý a veľký štít (Shield pack, Super shield pack), megazdravie (Keg o'health) a zosilňovač ničivosti (otrasné preklady :-), myslím samozrejme Damage Amplifier alebo ľudovo občas aj Double Damage). Tieto predmety sa spolu so super zbraňami objavia na mape až po 27 sekundách hry.

PredmetČas objavenia
Ampulka (heatlh vial): pridá 5 zdravia (do 199)27.5 s
Zdravie (heatlh pack): pridá 25 zdravia (do 100)27.5 s
Megazdravie (Keg o'health): pridá 100 zdravia (do 199)55 s
Malý štít (Shield pack): dá 50 štítu27 s
Veľký štít (Super shield pack): dá 100 štítu55 s
Zosilňovač ničivosti (Damage amplifier): zdvojí účinok zbraní na 27.5 s82.5 s
Adrenalín (Adrenaline): pridá 2 adrenalíny (do 99)27.5 s
Zbraň (weapon): na danom mieste sa objaví zbraň27.5 s
Náboje (ammo, ammunition): na danom mieste sa objavia náboje/náplň do zbrane27.5 s
Stojan na zbrane (Weapon locker): stojan s viacerými zbraňami (+isté množstvo nábojov)30 s

Zdravie a štíty

Pri zdraví a štítoch sa odlišujú FFA hry od hier tímových. Kým v bežnom DM zoberiete všetky predmety s výnimkou zdravia (health pack), ak máte 100 a viac života, v tímových hrách už neviete zobrať ani štíty a ampulky, ak ste plný (štítov či zdravia; podľa toho, čoho sa to týka).

Malý a veľký štít sa ráta úplne nezávisle. Ak zbierate len veľký štít, nemôžete mať 150 štítu dovedna (max. 100, pri malom max. 50). Treba teda štíty kombinovať k dosiahnutiu plného efektu a priebežne aj oba dobíjať. Ak máte štítu viac ako 100, zastaví 100 % účinku zbraní. Ak je štít medzi 50 a 100, zastaví 75 % účinku. Ak je štítu pod 50, zastaví 50 % účinku. Prvý sa vyčerpáva veľký štít.

Veľký štít sa časuje pomerne jednoducho. V momente zobratia (napr. 14:33) sa pozriete na sekundy, prirátate 5 (38) a najbližších xx:38 (v našom prípade je to samozrejme 13:38) proste musíte byť na mieste.

Časovanie malého štítu sa robí málokedy presne na sekundu. Obvykle sa totiž pri malom štíte zdržiavate práve v časoch, kedy sa nemá objaviť žiadny dôležitejší power-up. Často sa používa jednoduchá technika: Po zobratí a100 sa ponáhľate k a50 a zoberiete ju. Následne máte 27 sekúnd čas na pobratie dôležitých zbraní alebo zabitie súpera :-) – po nich sa vraciate k a50. Akonáhle ju druhýkrát zoberiete, mierite k a100 (rýchlosť voľte rozumne, aby ste na ňu nemuseli pridlho čakať). Takto sa dajú "uownovať" oba štíty (najmä v dueloch).

Štít na nepriateľovi je ľahké poznať; zmení sa zvuk a hráč bliká dožlta pri zásahu.

Zbrane a zosilňovač ničivosti

Zbrane sa znovu objavujú po 27 sekundách, ak je vypnuté nastavenie "Weapons stay". Vtedy dopĺňajú náboje podobne ako balíčky munície. Ak je nastavené, že zbrane ostávajú, nie je možné zbraň zobrať, ak ju už máte – a ani nedopĺňa muníciu. Potom existuje možnosť odhodiť zbraň skôr, ako sa minie všetko strelivo, a až potom zobrať zbraň z miesta jej výskytu.

Ak máte maximum streliva, nie je možné zdvihnúť muníciu. Čo sa distribúcie nábojov týka, delia sa mapy v zásade na dve kategórie. Buď je munícia umiestnená pri zbrani, ku ktorej patrí (napr. DM-Rankin), alebo sú balíčky pre rôzne zbrane v skupinkách umiestnené rôzne po mape (napr. DM-Mixer). Prvý typ je ľahší na zapamätanie, druhý typ má výhodu, že sa munícia dopĺňa priebežne pre rôzne zbrane. Nevýhodou je pre zmenu to, že balíčky sú často zašité v kúte a nie sú postavené priamo do cesty.

Stojan na zbrane má trošku odlišné správanie, ako bežne pohodené zbrane a munícia. V prvom rade je časovanie znovuobjavenia individuálne pre každého hráča a navyše po smrti môžete "zobrať" stojan hneď. V druhom rade je množstvo munície dopĺňané len po istú hodnotu (ktorá sa ani zďaleka nerovná maximálnemu množstvu), nepridáva sa ďalšia. Preto ak máte ešte nejakú muníciu, ktorú je možné bezprostredne minúť, nebežte k stojanu, ale najprv použite to, čo máte. To sa týka najmä Onslaughtu – porozhadzujte míny, opravte node, až potom použite stojan.

Damage Amplifier (alebo aj Double Damage, DD) sa objavuje raz za 82.5 s (3x 27.5 s) a jeho účinok trvá do zabitia hráča alebo 27.5 sekundy. Počítadlo klesá od 30 k 0, ale jeho počítanie je rýchlejšie ako jedna sekunda. Ak časujete DD, v momente zobrania (napr. 18:04) si odrátajte približne 25 sekúnd (04–25=39), najbližších 39 vynechajte (to je o 25 s) a potom sa snažte na ďalších 39 (čo bude samozrejme v čase 16:39) byť na mieste. Do dvoch troch sekúnd sa vám na mieste objaví DD. Druhá možnosť je počkať na moment kedy DD skončí (dosť charakteristický cirkulárkový :-) zvuk). Od posledného signálu môžete rátať 55 s presne tak ako pri a100.

Adrenalín

Adrenalín je korením hier, ktorým sa dá niekedy aj šikovne zvrátiť vývoj. Bez adrenalínu sa hrajú Onslaught, Assault a Last Man Standing. Adrenalínové bobule sú jednou z možností, ako sa dopracovať k hranici 100 adrenalínových bodov, s ktorými môžete vykonať jeden z "kombo pohybov" (rýchlo po sebe 4x stlačiť smerové šípky podľa tabuľky). Výsledky kombo pohybu sú zhrnuté v tabuľke. Počas trvania komba sa úroveň adrenalínu znižuje a kombo prestane účinkovať, keď klesne na nulu alebo zomriete.

Kombo pohybEfekt
vzad, vzad, vzad, vzadBooster: posilňovač, postupne pridáva zdravie až do hodnoty 199, potom začne pridávať štít. Pridávanie prebieha 26 sekúnd (175 zdravia/štítu dovedna).
vpred, vpred, vpred, vpredSpeed: rýchlosť, beháte dvakrát rýchlejšie a skáčete dvakrát vyššie. Trvá 15 s.
vpravo, vpravo, vľavo, vľavoInvisible: neviditeľnosť, súper z vás uvidí len obrysy (veľmi nepríjemné, pozri obrázok vedľa), vydrží 27 sekúnd.
vpred, vpred, vzad, vzadBerserk: zvýšená rýchlosť streľby, 34 sekúnd.
vpravo, vpravo, vpravo, vpravoCamouflage: kamufláž, zmeníte sa na "mesh", ktorý je pre danú mapu charakteristický, vhodné pre odstreľovanie. Trvá 40 sekúnd. (bonusové kombo)
vľavo, vľavo, vľavo, vľavoPint-sized: zmenší vašu postavu, takže je ťažké ju trafiť (ale asi nie je problém zlikvidovať postavu splash zbraňami). Na druhú stranu sa nemôžete skrčiť a ste pomalší. Trvá 34 sekúnd. (bonusové kombo)

Voľba použitého komba záleží najmä na type hry, ale občas aj na situácii. Asi najčastejšia voľba je booster, nakoľko s ním sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť prežitia. Pri instagibe je booster na nič, dobrou voľbou je "neférová" neviditeľnosť. Berserk sa hodí, ak máte do koho strieľať, navyše s DD je výborný. Rýchlosť je vhodná zase pri úteku s vlajkou. Vždy platí, že ak už chcete použiť kombo, mali by ste na to mať dosť života. Nie je väčšia márnosť, ako nechať sa zabiť po spustení boosteru. Ak ste totiž čerpali kombo, po smrti budete mať 0 adrenalínu. Väčšina komb sa používa mimo boja – tie výnimočné situácie nechám na vašom posúdení.

Bonusové kombá sú použiteľné len s mutatorom Bonus Combos. Príliš sa nepoužívajú, málokedy sú dostupné a málokedy sa využívajú. Pre lepšiu predstavu toho, čo robia, uvádzam sériu obrázkov:

Adrenalín je možné zobrať, aj keď máte ukazateľ na maxime. Navyše je vhodné brať adrenalín počas toho, ako prebieha kombo – odďaľuje sa tým jeho koniec. Čas trvania komba je ovplyvňovaný ešte rôznymi okolnosťami. Ak napr. práve nesiete vlajku alebo loptu, kombo sa míňa dvojnásobnou rýchlosťou. Pri nastúpení do vozidla sa čerpanie komba pozastaví a po vystúpení pokračuje zase ďalej (VCTF).

Ostáva ešte jedna vec, ktorú sme o adrenalíne neprebrali. Adrenalín sa totiž nezískava len pomocou piluliek, ale aj pri rôznych udalostiach. Dokonca je možné o adrenalín prísť. V nasledujúcej tabuľke je zoznam udalostí, pri ktorých sa mení hladina adrenalínu. :-)

AdrenalínUdalosť
-5Zabitie spoluhráča (teammate)
-2Sebevražda (aj neplánovaná :-))
2Adrenalínová pilulka (bobula)
2Frag (zabitie) v CTF, VCTF a BR
5Frag v (T)DM; vrátenie vlajky
7Zabitie držiteľa lopty v BR
10Rôzne odmeny: first blood, spree (každá z odmen tohto typu); zabitie vlajkonoša
25Donesenie vlajky; skórovanie v BR

Záver

Predmety na mape jednoznačne sú dôležité, každý jeden. Keď začnete viac hrávať napríklad duely (najlepší spôsob, ako si začať vážiť vlastný život, keď pominiem LMS), bude vám dobrá každá skúmavka so zdravím. Najmä chaotické DM hry začiatočníkom dosť potláčajú pud sebazáchovy a hráči sa málo zaoberajú svojím zdravím skôr, než už je neskoro. Náboje sú ďalšia časť príbehu, ktorá vám dojde zakaždým, keď budete chcieť na niekoho vybaliť kombo a v shocku bude menej ako 5 nábojov.

Napokon sú tu ale najmä štíty, megazdravie a DD, čo je presne to, čo určuje dynamiku hry. Branie predmetov už ale súvisí s chodením po mape a to sa dostávame k ďalšej kapitole o pohybe.

Be RED or BLUE – 47'll kill you!